fbpx

Історія виникнення банківських платіжних карток

Сьогодні банківські картки використовуються повсюдно. Враховуючи тенденції, ми, мабуть, перейдемо до безготівкового розрахунку через кілька десятиліть.

Коли з’явились банківські картки?

Батьківщиною карток є США. Вперше ідею про платну картку в магазинах вигадав письменник Едвард Белламі у 1880 році. Тоді це здавалося фантазією. Але вже 1914 року деякі американські банки почали видавати картонні картки багатим клієнтам. Платити їм було неможливо. Вони були лише свідченням платоспроможності власника.
У 1914 році компанія Western Union випустила першу картку із фіксованою сумою кредиту. А 1919 року для членів уряду США мала з’явитися паперова кредитна карта. Він дав право надсилати телеграми в кредит за рахунок уряду.
Паперові карти були недовговічними, а в 1928 році з’явилися металеві картки з тисненим штампуванням прізвища та адреси клієнта. Подібна стигма використовується і сьогодні. Завдяки штампуванню продавці змогли швидко захопити дані про власника за допомогою копіювального паперу.
У 1949 році була створена кредитна карта ресторану Diners Club, що започаткувала епоху сучасних кредитних карток. Відвідувачі ресторанів у Нью-Йорку могли повернути його готівкою. Ресторани передавали копії рахунків у Ресторанний клуб, який щомісяця видавав клієнту загальний рахунок. Клієнт платив за Ресторанний клуб, а інший був клієнтом із ресторанами.
У 1951 році Національний банк Франкліна випустив першу пластикову картку. Масове поширення пластикових карток зайняла компанія American Express. Щоб стати популярним, картки були надіслані клієнтам безкоштовно. Вперше у 60-х роках на пластикових картах з’явилася магнітна смуга, де зберігалася інформація про клієнтів. А 1968 року American Express випустила свою першу картку із золотим статусом.
До 1979 року по всій Америці було випущено міжнародну систему MasterCard з більш ніж 50 мільйонами карток. Паралельно були запущені системи VISA та American Express. Кредитні картки були розподілені по всьому світу. MasterCard, VISA та American Express на сьогоднішній день є лідерами світової неділі.
1996 року до міжнародної платіжної системи VISA прийняли українські банки, які почали повноцінно працювати з картами міжнародних систем.
Нині загальна кількість кредитних карток у світі вражає — оборот становить понад 10 мільярдів одиниць. Згідно з дослідженням Національного банку, у зверненні українців перебуває 70 млн банківських карток (станом на 1.10.2022). Українці все активніше використовують картки для оплати товарів та послуг.