fbpx

Як з’явилися пластикові картки?

У 1888 році відомий американський письменник фантазер Едвард Белламі у своєму романі «Погляд назад» представив, що в майбутньому люди будуть платити спеціальними картками. Невже міг він уявити в той час аристократії, що його ідея втілиться в дійсність?

Пластиковые карточки

Перші картки робили з картону, щоб записувати рахунки покупців у банках і помічати звершені придбання в магазинах, отримані пропозиції в готелях і т.д.
Вже 1891 року широко відома економічна фірма American Expres стала першопрохідником у застосуванні картонних карток. Тоді підприємство займалося перевезенням грошей між підприємствами і банківськими установами. Шляховий чек оформлявся у вигляді картки.
У 1914 році інструкція американської фірми Western Union наполягала видавати картки покупцям із зазначенням суми кредиту. Для урядовців була окрема картка, що дозволяла скористатися пропозиціями за рахунок бюджету країни.
Деякі знакові торгові точки вирішили видавати картки покупцям, які здійснили солідну покупку. Пред’явивши цю картку, клієнти мали право на знижку або інші пільги при здійсненні належної угоди. Завдяки цим діянням магазини розширювали основу постійних великих покупців.
Нафтова фірма Mobil oil у цей же час для розрахунків із клієнтами ще скористалася кредитні картки з картону.
У 30-х роках з’явилися металеві картки із тисненням. На них вибивалися дані покупця, всередину часто вставлявся картон з підписом власника. Комфорт використання такою картою полягав не тільки в тому, що вона довговічніша картону, але й те, що нею можна було поставити печатку на документах і чеках. Зберігалися карти в спеціальних чохлах.
Основу схеми кредитних пластикових карток заклав Джон Біггінс, спеціаліст бруклінського банку Flatbush. Свою систему він назвав Chargeit. Її суть полягала в тому, щоб покупцям банку видавалися картки зі своїми платіжними даними. Після здійснення невеликих покупок у магазинах, клієнт міг забути боргову розписку. Зібравши ці розписки, лавка звертався до банку для виплати йому важливих коштів.

Відкриття пластикових платіжних карток

Пластикова картка з магнітною стрічкою з’явилася 1960 року. Вона виділялася швидким зношуванням, оскільки смуга стиралася всього за 2 роки. А 1975 р. в картку ввели пам’ять. American Express була єдиною фірмою, що займалася масовою емісією пластикових карток. Причому вже за рік їхнього функціонування, власниками карток стало майже півмільйона осіб та 30 тис. компаній.
У Великобританії перші ліцензії на емісію платіжних карток стали видавати з 1951 року фірмою Diners Club. Ця ж фірма була однією в світі з випуску кредитних карт, ключова орієнтація, яких – плата за відпочинок і подорожі. Тривалий час карти для подорожуючих відрізнялися від звичайної банківської картки. Через 14 років Diners Club об’єднається з Rikskort, створивши солідну фірму Eurocard International.
Перша “золота карта”, вірніше, карта золотистого кольору була помічена в 1968 році. Вона була знаком найвищого становища у суспільстві.
Прикладу American Expres швидко наслідували велика кількість банків. Вони не хотіли відставати від головного суперника і, таким чином, картки отримали велику популярність.
Дозвіл на випуск картки видавав Банк Америки. Саме він емітував картки, які були популярні, як наприклад Visa. Ця назва була помічена не швидко. У ту епоху в США проводилася боротьба з В’єтнамом і з угрупуванням-агресором, і багато банків Канади, Мексики та Англії не хотіли співпрацювати з ними. Картки Банку Америки довелося перейменувати на Visa.
У цей час, найменші банки Каліфорнії об’єдналися для емісії індивідуальних карт. Вони називалися Master Charge або Interbank. У 1979 році группу банків і відповідно назву карт перейменували на Master Card.

Пластикові картки – заявка часу

Пластикові картки активно набирали популярності. Вже в середині 80-х статистика показувала, що 70% жителів USA у віці від 17 до 65 років мали свою банківську карту, а її середній залишок становив майже 1500 доларів. Це говорить про те, що люди не боялися зберігати кошти на рахунку картки.

З 2002 року Eurocard International злилася з Master Card. У 2008 році Diners Club викупила компанія Discover Financial Services, тому на зворотному боці прогресивної карти стоїть логотип Discover.

З 2002 року на світовий ринок платіжної системи, за допомогою уряду та банку Китаю, виходить компанія China Union Pay. Хоча організація нова, вона дуже швидко набуває популярності у всьому світі. За даними 2016 року, картки Union Pay приймаються у 157 державах, більш ніж у 1 млн банківських установ.

На початку XXI століття лідером платіжних карток у світі була Visa – 57% від випуску всіх банківських карток у світі. Другу позицію займав Master Card – 26% та 13% припадало на картки American Express. За останньою статистикою кращі позиції перейняв China Union Pay – 34%, Visa – 25%, Master Card – 19%.

Поліграфічна компанія Emboss виготовляє пластикові картки у Києві з доставкою по Україні.